ניתוח בקע | למה לנתח בקע בדופן הבטן?

ישנם מקרים בהם הבקע אינו גדול מדי ואינו גורם לתחושת אי נוחות וכאבים, האם גם במקרים הללו דרושה התערבות כירורגית? האם אפשר לחיות עם הבקע בשלום גם מבלי לעשות ניתוח? על זאת במאמר הבא.

האם אפשר לא לבצע ניתוח?

אנשים עם בקע בדופן הבטן מתחלקים לשני סוגים – בקע אסימפטומטי ובקע סימפטומטי.

בקע אסימפטומטי –  בקע מסוג כזה בדרך כלל אינו מלווה בכאבים ותחושות אי נוחות, כך שיתכן כי הבקע במצב הנוכחי לא מזיק. יש מספר מחקרים הסוברים כי בבקע אסימפטומטי אין צורך בניתוח, אך מדובר בטיפול תלויי מטופל ויתכן כי הבקע עלול להחמיר עם הזמן.

בקע סימפטומטי – ברוב המקרים כל מי שיש לו בקע סימפטומטי יצטרך לעבור ניתוח לתיקון הבקע כי סיכוי לכליאה עולה. לעומת זאת במצבים קיצונים מסוימים עדיף לא לבצע את הניתוח בכדי לא לסבך את המצב הרפואי של המטופל במקרה בו הוא סובל ממחלות רקע נוספות.

מצבים דחופים לביצוע ניתוח בקע

כפי שראינו במאמרים בנושא, הניתוח הוא קריטי על מנת לסגור את הפרצה שהופיעה בדופן הבטן, בטרם המצב יחריף ויגרום לסיבוכים. במצב בו האיבר שחדר את דופן הבטן נשאר כלוא דרך הבקע, הלחץ של דופן הבטן עלול לגרום לסיבוכים, כמו חסימת מעי ואו נמק.

המצב הזה נחשב מסוכן ביותר והדחיפות לבצע ניתוח לתיקון הבקע גבוהה – משום שללא טיפול כירורגי דחוף, המטופל עלול למות כתוצאה מכך.

ניתוח לתיקון בקע

כפי שמובא במאמר על תיקון בקע, הניתוח לתיקון בקע משתנה בין אופן הופעת הבקע (בקע ראשוני / בקע בצלקת), מקום הבקע, ובהתאם למצב של המטופל – כך שמומלץ להתייעץ עם רופא כירורגי בהתאם למצב האישי שלכם.

ד"ר אלחנדרו מורנינקס

ד"ר אלחנדרו מורנינקס

ד"ר אלחנדרו מורנינקס הינו רופא, מומחה בכירורגיה כללית, ובוגר השתלמות עמית (Fellowship)  בכירורגיה קולורקטלית.

מאמרים נוספים בתחום זה:

ניתוח בקע

בקע בדופן הבטן | הגדרה ושכיחות

לשליש עד חצי מהאנשים באוכלוסייה יש  או יהיה בקע בדופן הבטן. חלק מהחולים מפתחים את הבקע לאחר ניתוחי בטן שביצעו, וחלק מפתחים זאת כתוצאה ממבנים גנטיים ואורח החיים שלהם. מהו בקע? האם הוא מזיק ועד כמה המחלה נפוצה – במאמר הבא.

להמשך הקריאה

תיקון לפרוסקופי | שיטה עם תוצאות מצוינות והתאוששות טובה יותר

האפשרות היחידה בטיפול בבקעים היא לבצע ניתוח לתיקון דופן הבטן ולהחזיר את האיברים הפנימיים למקומם. אין ספק שהגישה הלפרוסקופית היא מהמובילות בתחום הכירורגי ובמאמר זה נראה מדוע דווקא להשתמש בה על מנת לתקן את הבקע במידה ויש התוויה.

להמשך הקריאה

ליצירת קשר ולפרטים נוספים: