תחומי מומחיות

ניתוח כיס המרה

מהו כיס המרה ומדוע לבצע ניתוח לכריתתו?

אייקון כיס המרה

אחד הניתוחים השכיחים ביותר בכירורגיה כללית הוא ניתוח כריתת כיס המרה. ככלל, מדובר בניתוח המתבצע בשיטה לפרוסקופית ומטרתו לכרות את כיס המרה עקב אבנים הגורמים לתסמינים שונים לדוגמה כאבים, חום, צהבת חסימתית, דלקת בלבלב, פוליפים בתוך כיס מרה ועוד.

כיס המרה הינו איבר הנמצא בבטן ימנית עליונה, בצמוד לכבד, תפקידו העיקרי הוא לאגור מיצי מרה. לאחר הארוחות, כיס המרה מתכווץ ומפריש מרה לתוך מעי דק דרך דרכי מרה. מרה מאפשרת פירוק שומנים בתוך המעי.

למי מיועד הניתוח ולאילו מצבים?

מחלת אבני מרה – מחלה זו נפוצה בכ- 10% מכלל האוכלוסייה ושכיחה יותר בנשים, מעל גיל 40, לאחר הריונות, עם עודף משקל או לאחר ירידה חדה במשקל. חשוב להדגיש, שמחלת אבני מרה יכולה להופיע גם בקרב צעירים וגברים. רוב האנשים עם אבני מרה אינם סובלים מתסמינים, אך כ- 20% מהם עלולים לסבול מסיבוכים לדוגמא דלקת בכיס מרה, חסימת דרכי מרה, דלקת בלבלב או חסימת מעי על רקע אבנים. הבדיקה הטובה ביותר לזיהוי אבנים בכיס המרה היא סונר בטן (אולטרא-סאונד).

כיס המרה
ניתוח כיס המרה

לחולים הסובלים מאבנים בכיס המרה, ההמלצה היא לבצע ניתוח לכריתת כיס המרה. ככלל, ניתוח זה מתבצע בשיטה לפרוסקופית, עם סיכוי של עד 5% לעבור לניתוח פתוח במהלך הניתוח, לפי הצורך. לחולים שאינם סובלים מתסמינים על רקע האבנים בכיס המרה, מומלץ לא לכרות את הכיס מרה.

ניתוח כיס המרה

מהם היתרונות של הניתוח דרכי?

יש לי ניסיון רב בניתוחי כיס המרה, ניתוח שאני מבצע באופן שוטף, במצבים שונים.

כיס המרה צד

ליצירת קשר ולפרטים נוספים:

הובאו לפניכם מספר המלצות נבחרות מהאתר DocAdvisor, הפרטים הוצנעו מטעמים רפואיים

זמינות הרופא היה מפתיע לא תיארתי לעצמי זמינות שכזו...תשובות אונליין לבעייתי. רופא מדהים בטיפול, בניתוח, במענה זריז מאוד לכל שאלתי ופנייתי אליו ד"ר אלחנדרו.
ביצעתי ניתוח להסרת כיס מרה, ד"ר אלחנדרו היה שליח נאמן. הניתוח עבר בהצלחה רבה. היחס היה אדיב וכך גם הזמינות לגביי שאלות.
תודה רבה מעומק לבי רופא מיוחד במינו זמין לכול בעיה יחס מושלם נתן לי ביטחון מוחלט לעבור את הניתוח בראוש שקט ובלי פחד לפני זה ממש פחדתי אצל רופאים אחרים מודה לו על הכול.
אמר כל חלק בתהליך, הסביר כמה פעמים שצריך על תהליך ההחלמה ותהליך הניתוח. היה אדיב ונתן תחושת בטחון.
ד״ר אלחנדרו מורנינקס הבין את דחיפות הניתוח וזימן למועד מיידי. לא יכולתי לבקש טוב יותר! תודה!
הרופא מדהים ומקצועי ביותר. פתר לי את הבעיה שסבלתי ממנה מאוד במשך שנה וחצי.
עברתי ניתוח אצל ד"ר אלחנדרו הרופא היה אדיב שמח עם חיוך על הפנים והכי חשוב מקצועי ביותר.
רופא אדיב מקצועי ואכפתי.שמח מאוד שבחרתי בו כמנתח.יישר כוח ואמליץ עליו בחום.
זמין, אדיב, מקצועי, קשוב. לא יכולתי לבקש רופא יותר טוב.
שיתוף החולה, קשר אישי, עדכון לפני ואחרי הניתוח, כל אלה נקודות חיוביות שמצאתי בו
עברתי ניתוח לכריתת כיס מרה. דוקטור אלחנדרו מקצועי ואדיב נתן לי הרגשה טובה-תמיד זמין וחוזר לטלפונים. רופא מקסים. מומלץ

איך זה עובד?

פגישת יעוץ

ישנה חשיבות רבה לפגישת ייעוץ, שבמהלכה יימסר למטופל מידע רלוונטי למקרה שלו, אופציות הטיפול העומדות בפניו, המלצות להמשך טיפול במקרה וכן יתבצע תיאום ציפיות. לעיתים המטופל יתבקש לבצע בדיקות נוספות על מנת שניתן יהיה להגיע לאבחנה מדויקת. תוצאות הבדיקות עשויות להשפיע על אופן הטיפול, הצורך בניתוח ושיטת הניתוח.

בחירת המנתח

בחירת המנתח הוא החלק החשוב ביותר ובלתי נפרד בתהליך לקראת הניתוח. מנתח צריך לשדר מקצועיות ואמון בעיני המטופל. ה"כימיה" בין המטופל למטפל משפר תוצאות מכוון שזרם המידע לפני ואחרי הניתוח תלוי במידה רבה בקשר בניהם.

הכנה לקראת הניתוח

לכל ניתוח נדרשת הכנה ספציפית. במסגרת ההכנה יועברו למטופל הנחיות והכנות הנדרשות לקראת הניתוח שלו. על המטופל להקפיד לקיים את כל ההנחיות שניתנו לו, לשאול את כל השאלות ולהגיע לניתוח כשהוא מוכן הן מבחינה פיזית והן מבחינה מנטאלית. בחלק מהמקרים על המטופל יהיה לקיים פגישה מקדימה עם מרדים (טרום ניתוח).

תהליך ההחלמה

על מנת שתהליך ההחלמה יהיה מהיר ומוצלח, המטופל נדרש להיות פעיל בתהליך. בסיום הניתוח המטופל יקבל הנחיות מדויקות ומפורטות. הניתוחים שמתבצעים בשיטה לפרוסקופית, תהליך ההחלמה בדרך כלל הוא מהיר וקל יותר. יחד עם זאת יש לציין כי ההתאוששות מהניתוח תהיה מלווה לרוב ב"אי נוחות" ואו כאבים אשר ניתנים להקלה באמצעות משככי כאבים. כיום, ברוב הניתוחים משתמשים בתפרים נמסים, לכן לא בכל ניתוח נדרש תהליך של הוצאת תפרים.

לאחר הניתוח מראה וצבע הצלקת ישתנו במהלך השנה הראשונה. חשיפה לשמש עלול לגרום גוון שונה מהעור מסביב. לכן, מומלץ להימנע מחשיפה לשמש של הצלקת בשנה הראשונה. ניתן לחזור לפעילות גופנית באופן הדרגתי. מומלץ לחזור לפעיליות בסיסית כדוגמת הליכה ופעילות לא מאומצת בבית מייד לאחר הניתוח. לחזרה לפעילות ספורטיבית מאומצת יש להתייעץ עם המנתח.

מאמרים קשורים לניתוח

ניתוח כיס המרה | סיכונים וסיבוכים

ניתוח כיס המרה | סיכונים וסיבוכים

הטכניקה הלפרוסקופית כבשה את העולם לאחר ניתוח כיס המרה הראשון שבוצע בהצלחה בסוף שנות השמונים ובעקבות כך הפכה לטכניקה המקובלת בכל העולם. אך יש מצבים נדירים, בהם השיטה הלפרוסקופית לא מאפשרת לבצע את הכריתה בבטחה.
ניתוח כיס המרה | התוויה לניתוח

ניתוח כיס המרה | התוויה לניתוח

את ניתוח כיס המרה לא מבצעים בכל מצב, רוב המקרים במחלת אבנים בכיס המרה קלים יחסית וניתן לחיות עמה מבלי להזדקק לניתוח. במאמר הבא נראה לפי אילו התוויות, אינדיקציות, נבין אילו חולים זקוקים לטיפול באמצעות ניתוח בכדי למנוע סיבוכים וסיכונים נוספים.
ניתוח כיס המרה בלפרוסקופיה כ"סטנדרט הזהב" לטיפול במחלת אבנים סימפטומטית

ניתוח כיס המרה בלפרוסקופיה כ"סטנדרט הזהב" לטיפול במחלת אבנים סימפטומטית

כיס המרה הוא חוליה בשרשרת הארוכה של מערכת העיכול. התפקיד שלו הוא לאגור מיץ מרה המגיע מן הכבד, ובמידת הצורך להפריש אותו אל המעיים בכדי לעזור בתהליך עיכול האוכל השומני. אבל מה קורה כשמופיעות אבנים בכיס? האם צריך ניתוח? ומדוע דווקא להשתמש בלפרוסקופיה?

צרו קשר לתיאום פגישת יעוץ

מוזמנים ליצור איתי קשר באחד מן האמצעים הבאים, על מנת שאבדוק כיצד אוכל לסייע עבורכם