סרטן שד | שלבים ודרגות שונות של המחלה

לכל מחלת סרטן שלבים ודרגות שונות בהשפעה שלה על הגוף. במאמר הבא נראה אילו מצבים נמצאים בכל שלב וכיצד הם משפיעים בנוגע לטיפול – האם יספיק ניתוח לכריתת השד? או שמא יתווספו גם טיפולים כימותרפיים, ביולוגים והורמונליים?

שלבי מחלת סרטן השד

שלב 1

השלב הראשון במחלה מתבטא בכך שהגידול הסרטני קטן (2 ס"מ או פחות) ונימצא רק בשד ובלי קשרי לימפה מעורבים.

זהו שלב מוקדם בגילוי המחלה, וברגע שמגלים אותו, הדרך היעילה ביותר היא לנתח את האזור להסרת הגידול, הכולל רקמה בריאה מסביב לגידול. כמו כן יש צורך לכריתת בלוטת הזקיף בבית השחי, ולעיתים קרובות כריתת עוד מספר קשרי לימפה נוספים.

לאחר מכן יש צורך בטיפול קרינתי, והמשך טיפולים אונקולוגים שונים ומשתנים.

שלב 2

בשלב השני, הסרטן נמצא בשד או בקשרי הלימפה הסמוכים או בשניהם (פחות מ-2 ס"מ עם עד שלושה קשרי לימפה מעורבים, או 5 -2 ס"מ בלי קשרי לימפה מעורבים).

גם שלב זה נחשב יחסית לשלב מוקדם של המחלה, אך מתקדם יותר. גם בשלב זה, בדומה לשלב הראשון, הדרך היעילה ביותר היא לנתח את האזור להסרת הגידול, הכולל רקמה בריאה מסביב לגידול.

בשלב זה, לעיתים, יהיו מקרים שיהיה צורך לכריתת מלאה של השד. כמו כן יש צורך לכריתת בלוטת הזקיף בבית השחי, וכריתת מספר קשרי לימפה נוספים. לאחר מכן יש צורך בטיפול קרינתי, והמשך טיפולים אונקולוגים שונים ומשתנים.

אפשרות אחרת, במידה ומדובר בגידול גדול ביחס לשד, יש אפשרות להתחיל עם טיפולים אונקולוגים טרם הניתוח.

שלב 3

בשלב זה, הגידול הסרטני בשד,בכל גודל המערב מעל 3 קשרי לימפה בבית השחי, או מעורבות של קשרי לימפה מסביב לעורקי החזה הפנימי או מסביב כלי הדם התת בריחי. כמו כן, אם הגידול מעל 5 ס"מ עם מעורבות של קשרי לימפה (לא משנה כמות), או אם הגידול מערב עור או שרירי דופן בית החזה.

שלב זה נקרא גם סרטן שד מתקדם מקומי. שלב זה דורש התערבות ישירה של טיפולים אונקולוגים הכוללים טיפולים כימותרפיים. לעתים ניתן להשתמש גם בטיפולים ביולוגיים וזאת בתנאי שלתאי הסרטן הספציפיים יש קולטנים לחלבון HER.

בכל אופן, בשלב זה המנתח ישב יחד עם המטופלת על מנת להתאים את הטיפול המדויק למצב – בין אם זה טיפול תרופתי לפני הניתוח ובין אם ניתוח כטיפול הראשון. מדובר בתהליך שעלול לקחת מספר חודשים של טיפולים שונים, כולל התערבות כירורגית.

שלב 4

בשלב זה, מחלת הסרטן התפשטה לאיברים אחרים והנפוצים ביותר הם עצמות, ריאות, כבד,  ולעתים גם המוח.

שלב זה נחשב כסרטן מתקדם או סרטן שד גרורתי, והוא כולל את כל השלבים שתיארנו לעיל, בנוסף לגרורות שהתפשטו לחלקים אחרים בגוף.

הטיפול בשלב הרביעי יבוצע בהתאמה לפי שיקולי המטפלת ונקבעים לפי גיל, חלקים בהם הסרטן התפשט בגוף, טיפולים שבוצעו בעבר, בריאות כללית של המטופלת ועוד.

חשוב להדגיש שיש תרופות למחלה בהתאם לסוג הסרטן, וכמות הטיפולים שניתן לבצע בכדי להחלים מהמחלה. בין אם זה טיפול כירורגי, קרינתי, הורמונלי, כימותרפי או טיפול באמצעות תרופות ביולוגיות.

השלבים שהובאו כאן נועדו על מנת לתת לכם תמונת מצב לשלבי המחלה ולהראות שיש דרכים להתמודד איתה, אך הדרך הטובה ביותר היא לגלות אותה כמה שיותר מוקדם ולכרות את הסרטן מהגוף.

ד"ר אלחנדרו מורנינקס

ד"ר אלחנדרו מורנינקס

ד"ר אלחנדרו מורנינקס הינו רופא, מומחה בכירורגיה כללית, ובוגר השתלמות עמית (Fellowship)  בכירורגיה קולורקטלית.

מאמרים נוספים בתחום זה:

סרטן השד | החשיבות בגילוי מוקדם

סרטן השד היא אחת המחלות הממאירות השכיחות ביותר בעולם אצל נשים. אצל אחת מכל 8 נשים תתפתח מחלת הסרטן מסוג זה. למרות שמדובר על מחלה שכיחה במיוחד, גילוי מוקדם שלה יכול להציל את חייכם ועל זאת נכתוב במאמר הבא.

להמשך הקריאה
גידולים שפיריים בשד

גושים שפירים בשד | התוויה לניתוח

לא כל גוש בגוף הוא גידול סרטני. בגוף, לעתים קרובות, נוצרים גושים שפירים כתוצאה מהתרבות תאים ברקמה מסוימת, אך הם לא הורסים את הרקמה או פולשים לאיברים האחרים. במאמר הבא נסקור גושים שפירים שכיחים הדורשים התייחסות מיוחדת.

להמשך הקריאה

ליצירת קשר ולפרטים נוספים: