סרטן מעי הגס והרקטום | שכיחות המחלה והחשיבות בסקירה שגרתית

מחלת סרטן המעי הגס היא המחלה הממאירה השנייה בשכיחותה בישראל, והשלישית בארצות הברית. מדובר על כ-150 אלף חולים חדשים מדי שנה בארה"ב ובישראל כ3,000. אמנם אחוזי התמותה בעת גילוי המחלה נמוכים יחסית, אך ככל שהמחלה מתגלה מאוחר יותר – כך הסיכוי להחלים הולך וקטן.

עד כמה המחלה באמת מסוכנת?

על מנת להבין את אחוזי ההחלמה שנביא בפניכם, חשוב להבין כי המחקרים נערכו בטווח של עד 5 שנים ממועד אבחון המחלה. זאת מכיוון שלאחר אותן 5 השנים, במידה ולא הופיעו שום סימפטומים חוזרים של המחלה, סיכוי החזרה שלה נמוכים מאוד, כך שרוב הרופאים מגדירים את נקודת הציון הזו כנקודת החלמה.

ישנם 4 שלבים בהגדרת התפשטות סרטן המעי והרקטום, אך על מנת להבין טוב יותר באיזה מצב רפואי הנך נמצא, מומלץ להיוועץ עם הרופא שלך.

שלב ראשון

בשלב הראשון נמצאים חולים אצלם הגידול חדר לתת רירית במעי הגס. כל עוד לא התגלו קשרי לימפה סרטניים באזור הגידול ולא מצאו גרורות באיברים אחרים, החולה מוגדר בשלב זה. מדובר בשלב מאוד מוקדם שבדרך כלל ללא תסמינים, אך ברגע שמאבחנים אותו בשלב זה אחוזי ההחלמה גבוהים מאוד.
אחוזי החלמה: 93%


שלב שני

זהו שלב בו הגידול התפשט לתת רירית עם קשרי לימפה סרטניים, או שהגידול מערב כל השכבות של דופן המעי, בלי קשרי לימפה מעורבים עם גידול. אחוזי ההחלמה עדיין גבוהים, אך פחות משלב 1.
אחוזי החלמה: 72-85%


שלב שלישי

מדובר על שלב בו מצב הגידול הסרטני חודר ברוב או בכל שכבות דופן המעי, עם קשרי לימפה מעורבים, דבר שמחמיר את המחלה. אך כל עוד לא נמצאו גרורות באיברים אחרים הסמוכים אחוזי ההחלמה עדיין עומדים לטובת החולה.
אחוזי החלמה: 63-83%

שלב רביעי

השלב הרביעי והחמור מכולם נקבע ברגע שמוצאים גרורות של תאים סרטניים באיברים אחרים בגוף. כשנוצר מצב כזה, לא משנה באיזה שלב נמצא הגידול או קשרי הלימפה מכיוון שהגרורות מראות על מחלה סרטנית מתקדמת.
אחוזי החלמה: 11-15%


איך אפשר למנוע את התפשטות המחלה?

הבעיה העיקרית במחלה מסוג זה היא שהגידול במעי או ברקטום מתחיל כפוליפ סטנדרטי ולא מזיק. אמנם הוא אינו גידול סרטני, אך יתכן כי לאחר תקופה מסוימת, הוא ישתנה לגידול ממאיר ועלול להמשיך לשלבים המתקדמים יותר, בהם אחוזי ההחלמה נמוכים יותר. מחלת סרטן מעי הגס והרקטום מופיעה בעיקר אצל מבוגרים מעל גיל 50 ובמקרים מעטים גם בגילאים צעירים יותר. במקרים בהם מופיעים תסמינים חשוב לפנות בהקדם לרופא להיבדק לטובת אבחון וטיפול האפשרי.

לסרטן המעי הגס והרקטום אין סימנים או סימפטומים מקדימים עד שהמחלה מתקדמת. רק סקירה מסודרת יכולה לאבחן אותה בשלבים מוקדמים או טרום סרטניים, למנוע את התפשטות הגידול ובמידת הצורך לנתח ולהסיר אותו לפני שיגיע לשלבים מתקדמים יותר. בנוסף חשוב לדעת כי במידה וסרטן המעי הגס נמצא בשלב מוקדם לפני התפשטותו, שיעור ההישרדות היחסי למשך 5 שנים הוא מעל 90%. לעומת זאת כאשר המחלה התפשטה אל מחוץ למעי הגס או לפי הטבעת, שיעורי ההישרדות נמוכים יותר כפי שהבאנו לעיל.

ד"ר אלחנדרו מורנינקס

ד"ר אלחנדרו מורנינקס

ד"ר אלחנדרו מורנינקס הינו רופא, מומחה בכירורגיה כללית, ובוגר השתלמות עמית (Fellowship)  בכירורגיה קולורקטלית.

מאמרים נוספים בתחום זה:

ליצירת קשר ולפרטים נוספים: